Дорогі брати і сестри!
Парафія «ВСІХ СВЯТИХ» УЛЦ у Харкові рада вітати Вас на сторінці розділу МЕДІАТЕКА свого офіційного сайту.
Звертаємо вашу увагу на те, що цей розділ поділений на дві частини:
Слухати аудіо проповіді за посиланням - СЛУХАТИ
Дивитися відео проповіді за посиланням - ДИВИТИСЯ
Дивитися інші телепрограми - ДИВИТИСЯ
..
Слава Ісусу Христу!
Вас вітає програма «ЧАС РЕФОРМАЦІЇ»Української Лютеранської Церкви у Харкові.
Ліворуч: Lorenzo Lotto (c. 1480-1556/57). Єпископ представляє індульгенцію вірним церкви (1524).
Праворуч: Портрет Мартіна Лютера як августиніанського ченця (за Кранахом Старшим (1472-1553)
Ми продовжуємо розповідь про добу Реформації. Початок їй поклав доктор Мартін Лютер. 31 жовтня 1517 року він публічно виступив проти індульгенцій, закликавши реформувати Церкву.
Минулу програму ми завершили на тому, що Мартін Лютер, на той момент августиніанський монах, професор університету у Віттенберзі та проповідник Замкової церкви, побачивши "вовків в овечих шкурах" (Матвія 7:15), які відводили його паству від Христа, виступив проти їхнього вчення та практики продажу індульгенцій.
Jörg Breu the Elder (c. 1475–1537). Продаж індульгенцій.
Звідки ж взялися ці лжепророки, які під виглядом Євангелія Ісуса Христа, проповідували, як казав Апостол Павло, «іншу євангелію» (Галатів 1:8-9) - сфальшоване євангеліє?
Ще в XI столітті один з римських пап схвалив використання спеціального документа, що підтверджував прощення гріхів – індульгенції. Згодом умовою видачі індульгенції стало покладання на заслуги певних святих. А ще за цей документ треба було заплатити.
Отже, почалися зловживання на місцях. Тому пізніше право видавати індульгенції за собою залишив тільки Папа Римський. Але, як відомо, з часу гріхопадіння людства не було жодної безгрішної людини (крім втіленого Сина Божого Ісуса Христа). То й деякі папи почали продавати індульгенції для наживи.
Індульгенція.
Так 18 жовтня 1517 папа Лев Х випускає буллу про відпущення гріхів і продаж індульгенцій з метою, як було написано, «Сприяння побудові храму Св. Петра у і порятунку душ християнського світу».
І ось в околицях Віттенбергу з'явився продавець індульгенцій та красномовний проповідник Йоганн Тетцель, який проголошував спасіння ділами. Парафіяни, яким служив Лютер, стали думати, що, заплативши гроші за індульгенцію, насправді купують відпущення гріхів. І Лютер одразу виступив проти цього. Бо Милість Божа не продається, бо спасіння – це Божий дар!
Таким чином, буквально через 2 тижні після випуску папської булли – 31 жовтня 1517 року, Лютер пропонує свої "95 тез проти індульгенцій".
95 тез Мартіна Лютера.
Спочатку ознайомимося з двома тезами – першою та шостою:
Одна з них показує милість Божу, інша – нашу відповідальність перед Богом.
Теза 1: «Коли наш Господь Ісус Христос сказав ПОКАЙТЕСЯ, Він хотів, щоб все життя віруючих було життям покаяння».
Теза 6: «Папа не може забрати жодної провини, він може оголосити та показати, що Бог їх забрав».
Сьогодні ми сконцентруємося на аналізі корупції верхівки церковної ієрархії. Відправною точкою наших роздумів буде 6-та теза.
Собор Святого Петра у Римі.
Отже, насправді метою продажу індульгенцій було не звільнення душ із Чистилища, але банальне збагачення римської Церкви: від місцевих єпископів (у даному випадку - в Саксонії - це був архієпископ Альбрехт Бранденбурзький) і аж до папи Лева Х у Римі. Нині відомо, що кошти йшли не тільки на фінансування будівництва собору Святого Петра у Римі, але й на купівлю ще одного (третього) архієпископства для Альбрехта Бранденбурзького.
Кранах (1472-1553). Альбрехт Брандербурзький. Рафаель (1483-1520). Портрет папи Лева Х з кардиналами.
На жаль, це було звичайною практикою середньовічної церкви: людина, всупереч церковному праву, могла займати більше ніж одну посаду, а щоб отримати її – платила гроші. Ця сумна практика називається «симонія», а сам термін походить від імені ворожбита Симона із 8-го розділу книги Дій (Дії 8:9-25). Симон хотів за гроші набути можливість отримувати та, ймовірно, продавати специфічні дари Духа Святого, наприклад, зцілення. Отже, Альбрехт, подібно до Симона-ворожбита, також сподівався отримувати ще більше прибутків, але спершу мав, як кажуть підприємці, «вкласти гроші в бізнес». Сучасний сленг пропонує специфічний термін. Це слово солодко звучить як для вух українських можновладців, так і для багатьох менеджерів вищих, середніх та навіть найнижчих ланок. Це «відкат». Саме таку комбінацію розігрували Папа Римський Лев Х та архієпископ Альбрехт Бранденбурзький за участі «проповідника» Тетцеля.
Хоча Лютер і не знав деталей саме цієї фінансової схеми, але він розумів загальний принцип, який і підсумував у тезах 27 та 28: «Вони проповідують тільки про людські доктрини, які кажуть, щойно монета задзвенить у скарбничці – так душа вилетить із чистилища. Коли монета дзвенить у скарбничці – збільшується тільки жадібність». А в іншому місці Лютер написав: «Якщо у папи є можливість звільнити душі християн із Чистилище, чому папа не зробить це із милості, а не за гроші».
Гравюра XVI ст.: Йоганн Тетцель (1455 чи 1460-1519). Лукас Кранах Старший (1472-1553): Портрет Мартіна Лютера.
Після публікації 95 тез Лютера продаж індульгенцій у Німеччині різко впав, а свої перші, досить помірковані пропозиції Мартін розвинув у своїх наступних творах: «Про вавилонський полон церкви», «Про свободу християнина» та «Звернення до шляхетного стану німецької нації» …
Знаний біограф Лютера пише про успіх 95 тез: «[Лютер] був схожий на чоловіка, який у повній темряві піднімався по тісних гвинтових сходах всередині дзвіниці давнього собору. У темряві, шукаючи на що опертися, він простягнув руку – і рука схопилася за мотузку. І, почувши дзвін, він остовпів».
Rudolf Julius Benno Hübner (1806-1882). Оприлюднення Лютером 95-ти тез.
Почавши з осуду продажу індульгенцій, Лютер перейшов до кардинальної критики папської посади, чернечих обітниць та богослов’я, що навчало спасіння ділами.
Це він робив на підставі Слова Божого, бо написано: «Спасені ви благодаттю через віру, а це не від вас, то дар Божий, не від діл, щоб ніхто не хвалився» (Ефесян 2:8-9).
Друзі! Спасіння - це Божий дар! А подарунок – не продається. І не передається!
Будьмо ж певні, що Бог пропонує дар спасіння кожному з нас! Не знехтуймо ж ним!
Приходьмо до Христа - до Його Церкви!
„І тоді мир Божий, що вищий від усякого розуму, буде берегти серця ваші та ваші думки у Христі Ісусі!” Амінь!
Gerard Seghers (1591-1651). Ісус-Викупитель та прощені грішники.