Ми проповідуємо Христа розп'ятого (1Кор.1:23)

А Він був ранений за наші гріхи, за наші провини Він мучений був, кара на Ньому була за наш мир,
Його ж ранами нас уздоровлено! Усі ми блудили, немов ті овечки, розпорошились кожен на власну дорогу,
і на Нього Господь поклав гріх усіх нас! 
(Ісаї 53:5,6)

Ukrainian English Russian

Проповіді - пояснення

Book icon     audio      Video

 


 

Проповідь п.В.Хаустова Луки 2:41-52 "ШУКАЙТЕ БОГА У НАЛЕЖНОМУ МІСЦІ" (на 1-шу неділю по Богоявленню)

Проповідь п.В.Хаустова Луки 2:41-52 "ШУКАЙТЕ БОГА У НАЛЕЖНОМУ МІСЦІ" (на 1-шу неділю по Богоявленню)

Disputa con los doctores El Veronés grande-1800

Паоло Веронезе (1528-1588). 12-літній Ісус у храмі.

 

Навчальна. Клас prof. Borgwardt.

місто ТернопільСемінарія Святої Софії, 28 жовтня 2004р.

село Лазарівка, Громада УЛЦ, 30 січня 2005р.

місто Харків, Громада Всіх Святих, 20 лютого 2005р.

місто Харків, Громада Всіх Святих, 13 січня 2019р.

місто Ізюм, місія УЛЦ, 15 січня 2019р.

 

СЛУХАТИ АУДІО ПРОПОВІДЬ

 Лука 2:41-52

 img08-0942 І коли мав Він дванадцять років, вони за звичаєм на свято пішли.  43 Як дні ж свята скінчились були, і вертались вони, молодий Ісус в Єрусалимі лишився, а Йосип та мати Його не знали того.  44 Вони думали, що Він із подорожніми йде; пройшли день дороги, та й стали шукати Його поміж родичами та знайомими.  45 Але, не знайшовши, вернулися в Єрусалим, та й шукали Його.  46 І сталось, що третього дня відшукали у храмі Його, як сидів серед учителів, і вислухував їх, і запитував їх.  47 Усі ж, хто слухав Його, дивувалися розумові та Його відповідям.  48 І як вони Його вгледіли, то здивувались, а мати сказала до Нього: Дитино, чому так Ти зробив нам? Ось Твій батько та я із журбою шукали Тебе...  49 А Він їм відказав: Чого ж ви шукали Мене? Хіба ви не знали, що повинно Мені бути в тому, що належить Моєму Отцеві?  50 Та не зрозуміли вони того слова, що Він їм говорив.  51 І пішов Він із ними, і прибув у Назарет, і був їм слухняний. А мати Його зберігала оці всі слова в своїм серці.  52 А Ісус зростав мудрістю, і віком та благодаттю, у Бога й людей. (Переклад Івана Огієнка)

Інші читання:   Ісая 61:1-3, Римлян 13:1-5.

 

Благодать вам і мир від Бога Отця й Господа нашого Ісуса Христа!

    Слово Боже, яке сьогодні буде проголошене, – це оповідання про 12-річного Ісуса у храмі. Це 2-й розділ Євангелія від Луки, вірші із 41-го по 52-й.

    Центральними ж віршами для нашої проповіді будуть ці: „А Він їм відказав:Чого ж ви шукали Мене? Хіба ви не знали, що повинно Мені бути в тому, що належить Моєму Отцеві? Та не зрозуміли вони того слова, що Він їм говорив.” (в.49-50).

Brooklyn Museum - Jesus Found in the Temple Jesus retrouvé dans le temple - James Tissot - overall   Brooklyn Museum - Jesus and his Mother at the Fountain  James Tissot - o

 Джеймс Тіссо (1836-1902). Знайдений у храмі 12-річний Ісус. Ісус у дитинстві з Марією біля джерела.

 

     Але, спочатку подивимось на контекст всіх 12-ти віршів цього Слова Божого. І тут ми зауважуємо, що 12-річний Ісус дав нам приклад досконалого виконання перших чотирьох заповідей та ще й у належній послідовності. Хоча декому може здатися, що Він знехтував Своїми батьками. Може скластися враження, що так спочатку подумала і Свята Марія: „Дитино, чому так Ти зробив нам? Ось Твій батько та я із журбою шукали Тебе...” (в.48б). Насправді ж Ісус і в цьому випадку був слухняний Закону, найперше, шануючи Бога-Отця та Його Слово. А потім Він вже був слухняним тим, кого Бог на землі настановив замість Себе – Своїм батькам. Письмо говорить про покору 12-річного Господа батькам дуже простими словами: „І пішов Він із ними, і прибув у Назарет, і був їм слухняний.” (Лк.2:51а). 

    Отже, якщо Марія та Йосип подумали, що син не пошанував їх, то вони помилилися. Хоча ми не можемо бути певними щодо їхніх думок, бо Слово Боже нам цього не говорить.Але ми бачимо наочно, що вони все ж таки помилилися. І помилилися у іншому важливому питанні. Вони шукали Ісуса не у належному місці

    Їх можна зрозуміти. Вони думали як звичайні земні батьки, що шукали звичайного 12-річного хлопчика, що загубився після свята Пасхи.

William Holman Hunt - The Finding of the Saviour in the Temple-1500 

William Holman Hunt (1827-1910). Знайдення Спасителя в храмі.

 

    Уявіть собі весь жах батьків, що загубили дитину під час багатолюдного свята у чужому великому місті. Подивимося на наше сучасне життя. Ви, певно, чули, із якою напругою працюють під час великого скупчення людей міліціонери, пожежники та медики. Загальне святкове піднесення нерідко супроводжується безкоштовними шоу на площах та у парках, вживанням надлишку алкогольних напоїв, всілякими розвагами із використанням піротехніки. За всім цим батьки нерідко забувають про своїх дітей. Відповідні наслідки: автомобільні аварії, пожежі, бійки; діти, які опеклися, діти, що чимось отруїлися, діти, які втонули, діти, які потрапили під машини, діти, що загубилися...

    Одна знайома розповідала мені про те, як її 12-річний син не повернувся вчасно додому із футбольного матчу. Пошуки тривали близько години. Дякувати Богу, все закінчилося щасливо. Звичайно, батькам цього хлопця не прийшло в голову шукати сина по церквах. І в цьому вони не помилилися. Їх дитина була звичайною земною дитиною. Можливо, вам буде цікаво, що сказала мати цього хлопця: „Протягом цієї години у мене було відчуття, що моя дитина вмерла”.

TISSOT James. The Youth of Jesus 1886-94    Tissot-12 years

 Джеймс Тіссо (1836-1902). Ісус-підліток допомагає Йосипу. 12-річний Ісус у храмі.

 

    Уявіть собі стан Марії та Йосипа. Три дні – не одна година. Їхнім головним недоглядом було не те, що вони загубили сина. Помилкою було те, що вони шукали Його не у належному місці. Не у храмі. Бо Марія знала, що її Син не є звичайним хлопчиком. Адже ще до зачаття Нашого Господа архангел Гавриїл благовістив Богородиці: “І ось ти в утробі зачнеш, і Сина породиш, і даси Йому ймення Ісус. Він же буде Великий, і Сином Всевишнього званий, і Господь Бог дасть Йому престола Його батька Давида. І повік царюватиме Він у домі Якова, і царюванню Його не буде кінця.”(Лк.1:31-33). І Богоматір знала, що за єврейським звичаєм 12-річні хлопці починали вивчати Святе Письмо – Закон Мойсея.

Paolo Veronese - The Annunciation - WGA24828

 Паоло Веронезе (1528-1588). Благовіщення.

 

    Зазвичай хлопці не дуже люблять вчитися. Якщо ж вони і виявляють такі непритаманні їхній природі схильності, то вони, як також і дівчата, все одно ніколи не можуть без поточних помилок опанувати все, що від них вимагають. Якщо ми згадаємо себе у 12 років, то маємо це визнати. Ми не були здатні навчатися належно. Якщо хтось із нас і мав загалом непогані оцінки, безумовно, були і розчарування: певні невдачі у навчанні, негаразди у стосунках із однокласниками, вчителями.

    Якщо ж ми вже дорослі та вивчаємо Слово Боже на конфірмаційних та біблійних заняттях, то також бачимо, що не завжди все швидко та належно розуміємо. Але ж Слово Боже дає нам життя! А ми нерідко помиляємося! І це може бути небезпечним для нашого спасіння! Чи не так? 

Max Liebermann-12-year-old Jesus in the Temple with the Scholars 1879

Max Liebermann (1847-1935). 12-літній Ісус у храмі.

 

    Чи існує вирішення цієї проблеми? Певно, існує. І воно, як і завжди, у Христі. Він сповнив всі вимоги Закону замість нас. І вже у 12 років Ісус замість нас був досконалим учнем Святого Письма. 

Які ж наші типові помилки? Іноді люди говорять приблизно таке: „Я шукаю Бога”. Або: „Я знайшов Бога” Або: „Як мені краще зрозуміти Бога?” І яка відповідь? Тільки така: „Бог Сам вже знайшов нас. Він об’явив Себе нам у Письмі. А якщо ми бажаємо Його розуміти, то шукаймо цього розуміння у належному місці – у Біблії.” 

    Але часом людині важко самотужки зрозуміти Писання. Скільки „мудреців” перечитали Слово Боже вздовж і впоперек – і не знайшли ключа до його розуміння, вважаючи Його збіркою міфів та легенд. Скільки є релігій, які стверджують, що основа їхнього віросповідання – Біблія. Мормони, Свідки Єгови, сучасні юдеї... Але вони не навчають Божої Правди: Ісус Христос – єдиний Спаситель. 

    Тепер же подивимось на Нього, на нашого Господа. У 12 років Він вивчає Письмо в храмі. Але Ісус не навчає вчителів, як іноді думають. Він дивує їх Своїм розумом, відповідями та питаннями. Підлітки мають бути слухняними дорослим.

Heinrich Hofmann 1824-1911-12year old Christ in the temple-1400
Johann Michael Ferdinand Heinrich Hofmann (1824-1911). 12-літній Ісус у храмі.

 

    Але належного часу, після Свого 30-ліття, Ісус на посаді проповідника пояснює вчителям Закону їхню помилку: „Дослідіть но Писання, бо ви думаєте, що в них маєте вічне життя, – вони ж свідчить про Мене!” (Ів.5:39). Фарисеї та саддукеї не розуміли простої речі: Ісус – обіцяний Письмом Спаситель. 

    Люди частенько помиляються. Марія та Йосип шукали Ісуса не в тому місці. Буває, що не тільки прибічники фальшивих релігій, але і ми, християни, шукаємо Бога не у належному місці: у іконах, у посаді єпископа, у своєму серці... Із нашого ж серця, як каже Христос, виходить все, що ганьбить нас. Але якщо наше серце сповнене Словом Божим – Святим Духом? Тоді все не так і погано!

    Не тільки ми помиляємося. Святі апостоли також довго не розуміли Ісуса. Лука передає це так. „І, взявши Дванадцятьох, промовив до них: Оце в Єрусалим ми йдемо, і все здійсниться, що писали Пророки про Людського Сина. Бо Він виданий буде поганам, і буде осміяний, і покривджений, і опльований, і, збичувавши, уб'ють Його, але третього дня Він воскресне! Та з цього нічого вони не збагнули, і ця річ перед ними закрита була, і сказаного вони не розуміли.” (Лк.18:31-34).

Philippe de Champaigne le Denier de César 

Philippe de Champaigne (1602-1674). Фарисеї намагаються спокусити.

 

    І тільки після воскресіння їм відкрилося, що це означає – зруйнувати храм і в три дні поставити Його. Три дні. Третій день. Трохи дивний збіг обставин... Чи не нагадує це вам наш сьогоднішній текст: „І сталось, що третього дня відшукали у храмі Його...” (в.46а).

    Наприкінці Євангелія Лука знову розповідає про те, як шукали Христа після іншого свята Пасхи, трохи більше, ніж через 20 років після історії про 12-річного Ісуса. Жінки знову із великою журбою шукали Його. Тепер вони хотіли бачити Його мертве тіло у гробі. І ці жінки знову, як і раніше Богоматір із Йосипом, помилися! Анголи докорили їм: „Чого ви шукаєте Живого між мертвими? Нема Його тут, бо воскрес!” (Лк.24:5б-6а).

   The Holy Women at the Sepulchre by Peter Paul Rubens-1400

Пітер Пауль Рубенв (1577-1640). Явлення Ангола благочестивим жінкам біля порожнього гробу Ісуса. 

 

    Так, вони знову помилилися. Але це була щаслива помилка. Адже тут, на хресті і біля порожнього гроба, є вирішення їхніх і наших слабкостей, помилок і невдач. Для цього Бог-Син зодягнув нашу плоть, щоб виконати Закон замість нас та щоб взяти наші гріхи на Себе. Саме на хресті Ісус поховав їх. Там же Він дав нам Свою Святість, Свою Праведність, Своє вміння робити все якнайкраще, безпомилково. А третього дня наш Господь воскрес. Воскрес у тілі. І тепер це і наше воскресіння! 

    Але поки що, до нашого фізичного воскресіння у нас є трохи часу в цьому світі. І ми, як християни, потребуємо настанови, виховання у дарованій нам Христом праведності.

    Отже, нехай добрим прикладом нашого ставлення до Слова Божого буде Пресвята Богородиця. Так, вона також не зрозуміла одразу того, що відповів їй 12-річний Ісус у храмі. Але що робить Діва Марія? Євангеліст говороить: “А мати Його зберігала оці всі слова в своїм серці”. (в.51б). 

John Everett Millais - Christ in the House of His Parentso 

John Everett Millais (1829-1896). Ісус в дитинстві у родинному колі.

 

    Дорогі у Христі! Якщо ми чогось не розуміємо у Писанні, якщо ми навіть помиляємося у розумінні Слова Божого, то, покладаючись на нашого Господа, ми завжди можемо знайти у Письмі Того, Хто нас виправить. Це буде або Лука, або Іван, або Павло, або Ісая, або хтось інший... Але разом із ними нас завжди виправить Сам Господь – Святий Дух. І нам завжди допоможе наш брат у плоті і, разом із тим, Всемогутній Бог – Ісус Христос. Адже Він завжди там, де є хоча б двоє чи троє зібраних у Його Ім’я!

    Отже, перебуваймо у Слові Божому, і тоді ми будемо зростати “мудрістю, і … благодаттю, у Бога і людей! Амінь!


img08-09

Дуччо ді Буонінсенья (1255-1260 — 1319). 12-річний Ісус у храмі.  

 

І тоді мир Божий, що вищий від усякого розуму, буде берегти серця ваші та ваші думки у Христі Ісусі. Амінь.

 

Проповіді - інші джерела

 


У Лютеранській Церкві проповідь займає центральне місце у Службі Божій (сподіваємось, що і в будь-якій іншій Християнській конфесії). Хіба що лютерани ставлять поруч із проповіддю Слова ще належне вживання Таїнства (Хрищення та Господньої Вечері). Але хіба можна уявити застосування Таїнства без проповіді Слова? Детальніше про зв’язок між проповіддю і Таїнством дивіться у розділі «ЗНАЙОМСТВО ІЗ ЛЮТЕРАНСТВОМ».

Отже, ми не випадково вибрали візуальним символом нашого сайту картину Лукаса Кранаха Старшого «Мартін Лютер проповідує Слово Боже».  Значення проповіді в Церкві неможливо переоцінити, бо тільки Слово Боже може нас спасти і змінити. Проповідь Закону Божого веде нас до пізнання гріха і власної неспроможності спастися (Рим.3:19). А проповідь Євангелія оживляє грішника, дає йому народження згори.

Бо тільки через Своє Слово Бог дає нам спасаючу віру.  Св.Павло і Святий Дух говорять: «Тож віра – від слухання, а слухання через Слово Христове» (Рим.10:17). Тільки свідчення про «Христа розп’ятого» (1Кор.1:23), тільки це «Слово про хреста» (1Кор.1:18) є «силою Божою на спасіння кожному» (Рим.1:16).

Лютеранська Церква завжди проповідували «спасіння кожному», тобто те, що Ісус помер «за всіх», «за весь світ» (Ів.1:29, Ів.3:16, 1Ів.2:2, Тита 2:11).  Ось тому і Слово Боже має бути проповідуване «для всіх»: для людей всіх вікових груп (як ви бачите на картині Кранаха, Лютер проповідує і для дорослих, і для дітей), для «всіх народів» (євреїв і греків (Рим.1:16б), німців та українців, американців і африканців тощо), таким чином, Слово повинно проповідуватися до нас особисто, а ми також маємо свідчити всім. Для публічної проповіді в Церкві Бог запровадив посади служителів, від імені яких Святим Духом говорить Апостол: «Оце ми як посли замість Христа, ніби Бог благає через нас, благаємо замість Христа: примиріться з Богом! Бо Того, Хто не відав гріха, Він учинив за нас гріхом, щоб стали ми Божою праведністю в Нім!» (2Кор.5:20).  Проповідь спасіння в Ісусі – це воля Божа, яка має виконуватися до Другого приходу Спасителя.

Підсумовуючи вище сказане, підкреслимо: подібним до того, як проповідь має бути центром Служби Божої, то серцевиною проповіді є свідчення про «Христа розп’ятого» (так, як це робив Лютер і як завжди робили конфесійні лютерани; так, як це зобразив на картині Лукас Кранах).  У такій проповіді зустрічаються Закон і Євангеліє у своїх найбільш виражених проявах: наші гріхи вбили нашого Господа Ісуса, але саме через те, що наші гріхи добровільно взяв на Себе Ісус, Який «був виданий за наші гріхи і воскрес для виправдання нашого» (Рим.4:25), то й Отець «вас, що мертві були в гріхах та в необрізанні вашого тіла, Він оживив разом із Ним, простивши усі гріхи, знищивши рукописання на нас, що наказами були проти нас, – Він із середини взяв його та й прибив на хресті» (Кол.2:13-14). 

Певно, в широкому розумінні ми можемо назвати проповідями і свідчення про Ісуса нашому другу, який не знає милостивого Бога, і подібні свідчення на вуличних євангелізаціях незнайомій людині. Проповідями можна назвати й виступи служителів на різноманітних громадських заходах, і виступи на телебаченні, й інші свідчення на якусь конкретну тему і поза контекстом Служби Божої. Хоча вони нерідко і є тематичними, але їхня головна та обов’язкова ознака та, що вони виголошуються на певне місце із Святого Письма. Інша принцип, за яким підбираються проповіді для цієї сторінки: тут ви зможете ознайомитися тільки із тими проповідями Слова, які виголошені  на Службі Божій у Громаді УЛЦ «ВСІХ СВЯТИХ» у Харкові (або, часом, у місії нашої Церкви на Харківщині). Зазвичай це саме проповіді місцевого парафіяльного пастиря, хоча ми з радістю вміщуємо на цій сторінці й проповіді інших пастирів, які були виголошені ними у парафії в Харкові особисто або прочитані конфірмованими членами нашої парафії, які проводили служіння за відсутності в певну неділю місцевого пастиря. 

Пастир Віктор Хаустов

Календар

СвятийДухХрест2

Молитви

Duerer-Prayer2

 

Аудіо проповіді

st peter preaching in the presence of st mark big

Аудіо музика

Gaudenzio Ferrari 002

Час Реформації

ЧАС РЕФОРМАЦІЇ - заставка

Українське лютеранство

Blog-V-Gorpynchuka

Блог п. Т.Коковського

Blog-Tarasa-Kokovskogo

Віттенберзький соловей

Wittenberg-Nightingale

Семінарія Св.Софії

УЛБ-222